Ugrás a tartalomhoz

A legjobb Windows beállítások, amit minden újratelepítés után érdemes elvégezni

A legjobb Windows beállítások, amit minden újratelepítés után érdemes elvégezni
Nint .hu|

Ha frissen telepítetted a Windows-t – legyen szó Windows 10-ről vagy Windows 11-ről –, az operációs rendszer ugyan működőképes, de még korántsem optimális. Ahhoz, hogy gyors, biztonságos és személyre szabott élményt kapj, érdemes pár alapvető beállítást elvégezni. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a legfontosabb lépéseket, amiket minden újratelepítés után ajánlott megcsinálni.


1. Windows aktiválása hivatalos termékkulccsal

Ez az első és legfontosabb lépés. Egy aktivált Windows nemcsak jogtiszta, hanem teljes körű funkciókat biztosít, és rendszeres frissítéseket is kapsz. Ha még nincs kulcsod, itt tudsz megbízható forrásból vásárolni: [pl. Nint.hu]


2. Frissítések telepítése (Windows Update)

Nyisd meg a Beállítások > Windows Update menüt, és ellenőrizd a legfrissebb frissítések elérhetőségét. Fontos, hogy a rendszered naprakész legyen, különösen a biztonsági hibajavítások miatt.


3. Illesztőprogramok (driverek) frissítése

A Windows sok illesztőprogramot automatikusan telepít, de nem mindig a legoptimálisabbat. Látogasd meg az alaplap, videokártya, Wi-Fi adapter gyártója oldalát, és töltsd le a legfrissebb drivereket.


4. Adatvédelem finomhangolása

A Windows 10 és 11 alapbeállításként elég sok adatot gyűjt. Ezeket korlátozhatod a következőképpen:

  • Beállítások > Adatvédelem menüpont alatt kapcsold ki a felesleges engedélyeket (hely, mikrofon, reklámazonosító stb.).

  • Kapcsold ki a célzott hirdetéseket.


5. Alapértelmezett programok beállítása

Állítsd be, hogy mely programokat használja a Windows bizonyos fájltípusokhoz:

  • Beállítások > Alkalmazások > Alapértelmezett alkalmazások
    Például: Chrome vagy Firefox legyen az alapértelmezett böngésző, VLC legyen a médialejátszó stb.


6. Rendszer-visszaállítási pont létrehozása

Miután beállítottad a rendszert, érdemes egy manuális visszaállítási pontot létrehozni. Így ha bármi gond adódik később, könnyen visszaállíthatod a működő állapotot.


7. Fontos szoftverek telepítése

Néhány elengedhetetlen alkalmazás:

  • Office csomag (pl. Office 2021)

  • Böngésző (Chrome, Firefox, Brave)

  • Víruskereső (ha nem használod a Windows Defendert)

  • PDF olvasó (pl. Adobe Acrobat Reader)

  • Archíváló (pl. 7-Zip, WinRAR)


8. OneDrive vagy más felhőszolgáltatás beállítása

Ha felhőalapú mentést használsz (és érdemes!), akkor már a kezdetektől aktiváld és szinkronizáld mappáidat. Így elkerülheted az adatvesztést a jövőben.


9. Energiagazdálkodás és alvó mód finomhangolása

Ha asztali géped van, érdemes kikapcsolni az automatikus alvó módot. Laptop esetén állítsd be úgy, hogy az energiatakarékosság és a teljesítmény arányban legyen.


10. Start menü és tálca személyre szabása

Távolítsd el a felesleges ikonokat, rögzítsd a gyakran használt alkalmazásokat, állítsd be a tálcát úgy, ahogy neked kényelmes. Egy kis személyre szabás meglepően sokat dob a használati élményen.


Összegzés

Egy új Windows telepítés után érdemes időt szánni az alapszintű beállításokra. Ez nemcsak kényelmesebb, de gyorsabb, biztonságosabb és stabilabb rendszert eredményez. Ha mindezt elvégezted, már csak egy dolog van hátra: élvezd az újraélesztett gépedet!

Vissza a blogba
Talán tetszeni fog